Groszek konserwowy jest stosowany w kuchni polskiej od wielu lat. Najczęściej kojarzy się z sałatką jarzynową przygotowywaną na różnego rodzaju przyjęcia. Jednak jest wiele innych przepisów, do których warto dodać ten smakołyk. Jakie właściwości odżywcze ma groszek w puszce?
Groszek konserwowy – co zawiera?
Można śmiało stwierdzić, że groszek z puszki jest zdrowym produktem, jeśli będzie spożywany z umiarem. Zawiera on sporo sodu, a więc nie można jeść go bez ograniczeń. Dostępne są produkty z oznaczeniem „niskosodowy” i wówczas nie trzeba się już przejmować ilością spożycia. Groszek zawiera dużo błonnika oraz białka, a więc doskonale nadaje się dla osób, które dbają o linię. Jednak to nie wszystko! W jednej puszcze znajduje się dość sporo witamin. Między innymi jest to witamina A, B6, C, tiamina, niacyna i ryboflawina. Jest także sporo beta-karotenu. Oprócz witamin znajdują się także składniki mineralne takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, miedź i mangan.
Zdrowy i pyszny groszek konserwowy
W sklepach dostępny jest groszek w puszkach o różnej pojemności. Można także znaleźć coraz więcej produktów w słoikach. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na skład. Niektóre z nich zawierają dość sporo cukru i soli, a więc na takie produkty należy uważać. Groszek zawiera niewielką ilość kalorii i tłuszczu. Na jedną filiżankę groszku przypada jedynie 110 kalorii i 0 gramów tłuszczu. Wielu producentów oferuje groszek pochodzący z upraw ekologicznych. Wówczas można mieć pewność, że był on uprawiany bez dodatków chemicznych nawozów.
Groszek konserwowy w kuchni
Sałatka jarzynowa została już wspomniana na początku. Nikt pewnie nie wyobraża sobie jej bez dodatku groszku. Jednak to nie jedynie danie, w którym groszek smakuje wyśmienicie. Można go dodawać do zup i gulaszy. Jest także doskonałym dodatkiem do dań warzywnych, a nawet słodkich. Dużą zaletą jest szybkość użycia. Wystarczy otworzyć puszkę lub słoik i można go jeść. Jest także tani, co także zachęca do jego spożycia. Dania z dodatkiem zielonego groszku wyglądają wyśmienicie i smakują jeszcze lepiej.
Groszek domowej roboty
Osoby, które lubią robić przetwory, mogą zdecydować się na samodzielne przygotowanie groszku konserwowego. Nie jest to czasochłonne, a na pewno taki produkt będzie smakować znacznie lepiej niż kupny. Należy kupić kilogram groszku zielonego i umyć go. W garnku zagotowuje się groch z łyżką soli i gotuje około 7 minut. Następnie przekłada do słoiczków i zalewa solanką. Zalewę przygotowuje się z litra wody, do której trzeba dodać łyżkę soli i łyżkę cukru. Po zamknięciu słoików należy je odwrócić do góry dnem i sprawdzić następnego dnia, czy się zawekowały.
Czy każdy może jeść groszek konserwowy?
Rośliny strączkowe są niewskazane dla osób, które cierpią na wzdęcia lub mają zaostrzone choroby układu pokarmowego. Groszek nie powinien być spożywany przez ludzi chorych na nerki, a także mających nietolerancje pokarmowe. Należy pamiętać, że w grochu jest dość duża ilość puryny, która może niebezpiecznie działać na chorych z podagrą.