Fizjoterapia Kraków: Skuteczne terapie dla zdrowia i rehabilitacji

Fizjoterapia Kraków

Wizyty u fizjoterapeuty mają wiele źródeł. Nie brakuje zarówno osób szukających pomocy po wypadkach i urazach, jak i tych, które już od lat zmagają się ze zmianami w obrębie układu stawowo-kostnego oraz mięśniowego. Jakie rozwiązania proponowane przez specjalistów z tego zakresu są postrzegane jako najbardziej wartościowe?

Rehabilitacja i fizjoterapia – co to takiego?

W ujęciu medycznym fizjoterapia może być definiowana na co najmniej kilka sposobów, zwykle jednak mówi się o niej jako o zespole działań mających na celu przywrócenie sprawności fizycznej osobie poszkodowanej. To integralna część procesu leczenia, nie można więc mówić o niej ani jako o zastępstwie dla innych metod, ani jako o metodzie dodatkowej, która może, ale wcale nie musi być stosowana. Co więcej, wyjątkowo często możemy usłyszeć, że to właśnie ona jest czynnikiem, który przesądza o tym, czy terapia ostatecznie zakończy się sukcesem, czy też nie.
Mówiąc o rehabilitacji medycznej trudno nie wspomnieć o jeszcze jednym terminie. Jest nim fizjoterapia. Tak lekarze, jak i sami pacjenci zdążyli już przyzwyczaić się do tego, że oba terminy są stosowane zamiennie. Ci ostatni często nie mają nawet świadomości tego, że jest to pewne nadużycie, bo fizjoterapia Kraków oznacza nie tylko rehabilitację, ale również diagnostykę i leczenie oraz profilaktykę i promocje zdrowia.

W tym dziale  Historia marki Davines - etyka, innowacje i misja 

Fizjoterapia – kryterium podziału

Fizjoterapia przybiera zwykle jedną z trzech form. Na pierwszy plan wysuwa się kinezyterapia nazywana też leczeniem ruchem i stosowana przede wszystkim wtedy, gdy to właśnie praca narządów ruchu pozostawia wiele do życzenia. Nie bez znaczenia jest jednak również fizykoterapia wykorzystująca każdy rodzaj energii, z jakim mamy do czynienia w przyrodzie oraz masaż leczniczy nie tylko leczący schorzenia, ale i minimalizujący ich skutki.

Przegląd najskuteczniejszych terapii

Fizjoterapię określa się mianem jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. Nic więc dziwnego, że mówiąc o skutecznych terapiach dla zdrowia i rehabilitacji, coraz częściej wspomina się o nowych rozwiązaniach. Dziś w tym kontekście mówi się przede wszystkim o PNF – oryginalnej i wysoko cenionej metodzie wykorzystywanej w procesie rehabilitacji osób po udarach, wypadkach, a także tych z wadami postawy. Metoda ta aktywizuje i wykorzystuje zdrowe segmenty ciała, aby w ten sposób wypracować na nowo utracone przez nie funkcje.
Nieustannie wiele uwagi poświęca się też terapii manualnej. Ta bazuje na wiedzy na temat biomechaniki układu ruchu człowieka. Jest ona wyjątkowo skuteczna przede wszystkim w kontekście dolegliwości bólowych okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Jest jednak wysoko ceniona także w kontekście bólów mięśni i głowy, w tym również bólów migrenowych. O terapii manualnej mówi się coraz więcej także w kontekście bólu kończyn – zarówno górnych, jak i dolnych, można więc skłaniać się ku niej choćby walcząc z bólem towarzyszącym podczas chodzenia. Na liście skutecznych rozwiązań z zakresu fizjoterapii znajduje się też taping – zarówno w ujęciu medycznym, jak i sportowym.

W tym dziale  Czemu służy witamina K?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *