Rehabilitacja ręki po urazach: Jak odzyskać pełną sprawność?

Rehabilitacja ręki

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju urazy rąk i dłoni należą do najczęściej spotykanych wśród ludzi. Problem w tym wypadku jest taki, że jeżeli zignorujemy odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne po takim przebytym urazie, ryzykujemy znacznym pogorszeniem funkcji ruchowych kończyny, a nawet jej dysfunkcjonalnością. W poniższym artykule wskazujemy na sprawdzone metody prowadzące do odzyskania pełnej sprawności w tym aspekcie.

Dlaczego rehabilitacja ręki ma kluczowe znaczenie?

Zacznijmy od tego, że o ile drobne urazy ręki, takie jak skaleczenia czy stłuczenia, można leczyć w domu, o tyle poważna kontuzja będzie wymagała profesjonalnego leczenia, a następnie rehabilitacji fizjoterapeutycznej w celu odzyskania pełnej sprawności kończyny. Jeżeli zaś mówimy o poważniejszych urazach, mamy tutaj na myśli złamania, skręcenia czy głębsze zranienia.

Po leczeniu bardziej skomplikowanych urazów ręki, które może obejmować założenie szyny, ortezy ortopedycznej czy gipsu, a nawet chirurgiczną operację, następuje zwykle długotrwały okres terapii rehabilitacyjnej prowadzonej przez terapeutę zajęciowego. Rehabilitacja ręki ma na celu odzyskanie zakresu ruchu, zapobieganie sztywności stawów oraz wzmocnienie mięśni całej ręki i dłoni. W tym wypadku pomoc specjalisty jest nieodzowna! Bez tego niemożliwy być może powrót do codziennego i komfortowego życia, powrót do miejsca pracy…

W tym dziale  Witamina D – dlaczego warto ją zażywać

Znane sposoby rehabilitacji ręki po urazie

Generalnie rehabilitacja taka powinna przebiegać dwutorowo. Z jednej strony mamy udział w zajęciach rehabilitacyjnych (o których za chwilę), a z drugiej musimy sami zadbać o poprawę warunków życia, ukierunkowaną na powrót do całkowitego zdrowia i sprawności. Warto zatem podjąć dodatkowe środki ostrożności w domu – unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i wywierania nacisku na dotkniętą rękę. To samo dotyczy oczywiście zachowania w miejscu pracy. Zresztą terapeuta powinien wskazać odpowiedni plan postępowania.

No właśnie, główny nacisk położony być powinien na udział w zaplanowanych zajęciach rehabilitacyjnych. Fizjoterapeuta opracuje razem z pacjentem szczegółowy harmonogram zajęć i wybierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Te zależeć będą od stopnia urazu – w przypadku poważniejszych kontuzji należy zaczynać od spokojniejszych ćwiczeń pasywnych (delikatne rozciąganie stawów). Dopiero później przechodzimy do typowej terapii ruchowej (ćwiczenia gimnastyczne, wymachy rąk, krążenia ramion), a na końcu dodajemy stopniowe obciążenie (ćwiczenia oporowe). Z czasem plan ćwiczeń można zacząć realizować samemu, w zaciszu domowym.

Rehabilitacja ręki to również dodatkowe formy – masaż czy terapia ciepłem lub zimnem. To fizjoterapeuta musi zawyrokować, czy należy raczej obniżać temperaturę tkanek kończyny, czy wręcz przeciwnie. Terapia pod wpływem ciepła to dobry sposób na łagodzenie przewlekłych stanów zapalnych – naczynia krwionośne się wówczas rozszerzają, a do tkanek dociera więcej krwi tętniczej. Ostatecznie, zastosowana terapia powinna przywrócić rękę do 100-procentowej sprawności.

W tym dziale  Które wybielanie zębów jest najskuteczniejsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *