Czy alergik może nosić szkła kontaktowe?

soczewki a alergia

Alergie to współczesne choroby cywilizacyjne, które dotykają z roku na rok coraz większą liczbę osób. Dotyczą one nie tylko dróg oddechowych czy skóry, ale także oczu. W przypadku oczu uczulenie objawia się najczęściej w postaci alergicznego zapalenia spojówek.  Dolegliwość ta może być sezonowa (najczęściej w okresie wiosennym) bądź całoroczna w zależności od alergenów, na które jesteśmy podatni. Wielu alergików noszących szkła kontaktowe w sezonie alergicznym powraca do noszenia okularów. Czy jest to konieczne?

Alergia oczu – objawy

Osoby cierpiące na alergię najczęściej skarżą się na swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie a nawet obrzęk w okolicach oczu. Objawy te nierzadko występują w połączeniu z innymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy, wodnista wydzielina z nosa, kichanie, katar a czasami także nieostrość widzenia. Powyższe symptomy bywają bardzo uciążliwe dlatego alergicy często wspomagają się leczeniem farmakologicznym. Najlepiej nie podejmować się takiego leczenia na własną rękę, warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze dla nas odpowiednie preparaty.soczewki dla alergików

Szkła kontaktowe podczas alergii

Jeszcze do niedawana soczewki były przeciwwskazane dla osób mających tendencję do alergicznego zapalenia spojówek. Dzisiaj alergik wcale nie musi rezygnować z komfortu noszenia szkieł kontaktowych. Musi je jedynie optymalnie dobrać i wziąć pod uwagę kilka podstawowych zaleceń. Przede wszystkim  alergik powinien zdecydować się na noszenie jednodniowych szkieł kontaktowych. Noszenie soczewek o dłuższym okresie wymiany zwiększa ryzyko gromadzenia się na nich alergenów i innych czynników drażniących. Świeże i czyste soczewki będą o wiele bezpieczniejsze i nie będą wymagały stosowania dodatkowych płynów pielęgnacyjnych i czyszczących, które także mogłyby dodatkowo podrażniać oczy. Podczas alergii nie trzeba rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych, ale wskazane jest ograniczenie czasu ich użytkowania, np. zakładaj je tylko na wyjścia z domu oraz podczas uprawiania sportu, natomiast będąc w domu, pozwól oczom odpocząć. Pamiętaj także o dodatkowym nawilżaniu oczu np. za pomocą specjalnych kropli.

W tym dziale  Soczewki jednodniowe- zapewnij sobie komfort na szczególne okazje.

Alergia oczu to jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości. Czy alergik jest skazany na rezygnację z soczewek? Zdania specjalistów są podzielone, ale dzięki współczesnemu rozwojowi branży farmakologicznej możliwe jest stosowanie jednodniowych szkieł kontaktowych, które znacznie zmniejszają niekomfortowe symptomy alergiczne. Pamiętaj jednak o tym, żeby zawsze przestrzegać zaleceń swojego okulisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *