Na czym polega kanałowe leczenie zębów?

zdrowe zeby

Dentysta – lekarz tej specjalizacji wywołuje często strach u wielu pacjentów. Największe obawy wzbudza często leczenie kanałowe zębów. Kojarzy się ono z wielogodzinnym siedzeniem na fotelu u dentysty, wieloma wizytami i przede wszystkim z bólem. Jednak od czasu, gdy leczenie kanałowe było bolesne i czasochłonne wiele się zmieniło na korzyść pacjentów. Obecnie, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod, przy niewielkich ubytkach można leczenie kanałowe zamknąć w czasie jednej wizyty, a przy większych problemach na kilku, które trwają znacznie krócej niż dawniej. Jak wygląda leczenie kanałowe zębów i kiedy należy je wykonać? Właśnie o tym piszemy w tym artykule.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej z kanału zęba. Po usunięciu zainfekowanej miazgi dentysta wypełnia komory materiałem stabilizującym. Zabieg ten wymaga od stomatologa dużej wiedzy i umiejętności, a także precyzji, gdyż w czasie zabiegu możne dojść do uszkodzenia nerwu czy przebicia wierzchołka korzenia zęba.

Jak przebiega kanałowe leczenie zęba?

Dentysta przed przystąpieniem do leczenia kanałowego może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba. Pozwala to na określenie kształtu i długości kanału zębowego, a także sprawdzenie czy infekcja dotyczy tylko wnętrza zęba czy też może rozszerzyła się o kość szczękową. Często zdjęcie ułatwia też dobór odpowiedniego znieczulenia – szczególnie przy dużej infekcji.

W tym dziale  Dieta koktajlowa, czyli jak schudnąć, pijąc warzywne koktajle.

Leczenie kanałowe odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Często jest tak, że dentysta podaje środek znieczulający w głównej mierze dla komfortu pacjenta, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że nerwy przy korzeniach są martwe i nie wywoływały by dyskomfortu w postaci bólu.

Kolejnym etapem jest borowanie i usuwanie miazgi zębowej. Dentysta musi rozwiercić ząb by dotrzeć do kanału zębowego i zainfekowanej tkanki, którą musi usunąć przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Po usunięciu miazgi ząb jest czyszczony i płukany by usunąć bakterie i pozostałości miazgi. Kanał po płukaniu musi być dokładnie osuszony. Czasem, gdy zachodzi taka konieczność ząb jest „zatruwany”, co może wydłużyć leczenie kanałowe.

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie kanału i zęba. Musi do być wykonane dokładnie materiałem, który zapobiega powstawaniu kolejnych zakażeń. Jeżeli ząb nie był zatruwany zamykanie kanały wykonuje się tego samego dnia.

Jakie są zalecenia do wykonania zabiegu leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest konieczne przede wszystkim wtedy, gdy miazga zębowa jest dotknięta stanem zapalnym. Przyczyną zakażeń w miazdze zębowej najczęściej jest nieleczona próchnica lub źle wyleczona próchnica. Wówczas najczęściej dochodzi do silnego bólu promieniującego na szczękę. Przy szybkim rozpoznaniu i wdrożeniu leczenia kanałowego można uchronić ząb przed ekstrakcją.

Leczenie kanałowe przeprowadza się również wtedy, gdy miazga obumiera, mowa jest wtedy o martwicy miazgi.

W tym dziale  Czy alergik może nosić szkła kontaktowe?

Leczenie przeprowadzone pod mikroskopem może być przeprowadzone również w przypadku uszkodzenia wierzchołka korzenia zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *