Kuchnia śródziemnomorska – zalety

Gotowanie

Kuchnia śródziemnomorska jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych kuchni świata. Opiera się ona w głównej mierze na jadłospisie serwowanym w kuchni włoskiej, greckiej i hiszpańskiej. Posiłki, które znajdziemy w menu tej kuchni, są lubiane nie tylko ze względu na ich niewątpliwe walory smakowe, ale także dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę.

Na jakich produktach bazuje kuchnia śródziemnomorska?

Jedna z pierwszych rzeczy, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o śródziemnomorskim menu, to oliwa. Jest podstawą dla smaku tego regionu od zarania dziejów. Oliwa zapobiega powstawaniu wolnych rodników i przyczynia się do wzrostu kości u dzieci, a także obniża poziom cholesterolu w organizmie. Spowalnia proces starzenia i wpływa niesamowicie dobroczynnie na stan naszej skóry i włosów. Poza tym jest lekka i zawiera cenne witaminy, jak A, E czy D. Wyśmienita do sałatek, ma tylko jedną wadę: nie bardzo nadaje się do długiego smażenia.

Nie sposób nie wspomnieć także o rybach i owocach morza, które są bardzo ważnymi składnikami kuchni śródziemnomorskiej ze względu na bliskość morza właśnie. O dobroczynnym wpływie ryb na nasz organizm powiedziano i napisano już wiele. Zawsze warto pamiętać, że ryby zawierają wapń, jod, żelazo, kwasy omega 3. Wpływają one na układ krążenia, ciśnienie i pomagają w obniżaniu złego cholesterolu. Owoce morza poza tym, że są wyśmienite i trudno dziś wyobrazić sobie bez nich wykwintną kuchnię, to dodatkowo cieszą się sławą naturalnych afrodyzjaków.

W tym dziale  Czy kurier ma obowiązek przyniesienia przesyłki pod drzwi?

Bogactwo kolorów, zapachów i kształtów

Kuchnia śródziemnomorska to także – a może przede wszystkim – świeże warzywa: pomidory, bakłażany, pory, karczochy, brokuły, fasola, papryka, szparagi i inne, bogate w tak cenne dla nas witaminy i minerały. O zaletach niskokalorycznych warzywnych potraw nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Roztaczają wokół wspaniałe aromaty, są zdrowe i pięknie wyglądają na talerzu. Kolejny ważny składnik kuchni śródziemnomorskiej to makaron. Oczywiście te najzdrowsze to pełnoziarniste, o wiele bardziej wartościowe od makaronów z białej mąki. Występują w całym bogactwie kształtów, a Makaroniarze dobrze wiedzą, do które sosu jaki pasuje najlepiej.

Niezwykle ważne dla smaku potraw i naszej urody oraz zdrowia są w kuchni śródziemnomorskiej wszechobecne zioła. Przede wszystkim mająca doskonały wpływ na nasze włosy i paznokcie bazylia, ale także czosnek, tymianek, oregano, rozmaryn. Rozkochanym w kuchni śródziemnomorskiej smakoszom polecamy hodowanie ich w doniczkach lub przydomowym ogródku, bo świeże mają najwięcej aromatu.

Warto wspomnieć o winie. Kuchnia śródziemnomorska uwielbia wino, zwłaszcza czerwone, mające zbawienny wpływ na nasze krążenie oraz przyśpieszające trawienie. To ono dodaje uroku prawdziwym południowym szalonym nocom.

Jak na nasze zdrowie wpływa kuchnia śródziemnomorska?

Przede wszystkim warto wspomnieć o jej wpływie na nasze krążenie, układ krwionośny, serce. Ci, którzy na co dzień stosują dietę śródziemnomorską, stosunkowo rzadko zapadają na choroby serca. Ponadto dieta taka pomaga kontrolować poziom cukru, obniża cholesterol, wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Świeże warzywa i owoce, powszechnie używane w kuchni śródziemnomorskiej są niezastąpionym źródłem cennego błonnika i przeciwutleniaczy.

W tym dziale  Idealne buty do biegania

Południowe potrawy cieszą oko, węch i smak. Są pieszczotą dla naszych zmysłów, dodają posiłkom szaleństwa i dynamiki, przywołując smak wakacji. Jeśli dodamy do tego fakt, że są zdrowe – nie można mieć już wątpliwości, że to najlepsza kuchnia świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *