Czy kurier ma obowiązek przyniesienia przesyłki pod drzwi?

kurier

XXI wiek to era Internetu, ludzie oczekują wygody i szybkości załatwiania spraw. Ich  życie to ciągła gonitwa, dlatego chętnie korzystają z pomocy innych, aby oszczędzić swój cenny czas. Decydują się oni robić zakupy w sklepach internetowych, ponieważ jest to łatwe i nie trzeba się martwić o przetransportowanie ich do domu. W tym celu zamawiają usługi firm kurierskich. Należy jednak wiedzieć, czego można oczekiwać od kuriera, a co nie jest jego obowiązkiem.

Musi czekać na sprawdzenie przesyłki?

Kurier posiada szereg obowiązków, z których powinien się wywiązać, aby wypełnić polecenie służbowe, a także po to, aby klient był zadowolony z usług danej firmy i skorzystał z nich w przyszłości. Jest jednak kilka czynności, których nie musi wykonywać. Jedną z nich jest czekanie na to, aż odbiorca sprawdzi stan przesyłki. Kurier nie ma obowiązku uczestniczenia w tym wydarzeniu. Inaczej dzieje się w przypadku kiedy stan paczki wskazuje na to, że przedmiot znajdujący się w środku może być uszkodzony. Wtedy konieczne będzie spisanie protokołu otwarcia. Jeśli produkt okaże się nienaruszony, za tę usługę kurier może żądać dodatkowej opłaty.

kurier poznań

Musi wydawać resztę?

Często odbiorcy borykają się z problemem, jakim jest brak wyliczonej gotówki, która należy się za zamówioną przesyłkę. Do obowiązków kuriera nie należy posiadanie drobnych, nie musi on też wydawać reszty. Dlatego w dniu, kiedy ma odwiedzić nas kurier, warto mieć wyliczoną kwotę do zapłaty. Oczywiście kurier może posiadać pieniądze potrzebne do wydania reszty i ją wypłacić, jest to jednak jedynie jego dobra wola.

W tym dziale  Najczęstsze błędy popełniane na zakupach. Dowiedz się, jak mądrze podejmować codzienne decyzje

Musi przynieść przesyłkę pod drzwi?

Kolejnym problemem nurtującym szereg odbiorców czekających na swoje paczki jest pytanie, czy kurier musi dostarczyć przesyłkę do mieszkania, domu, bezpośrednio pod drzwi. Otóż i tak i nie. Jeśli waga całkowita pakunku jest większa niż 30 kilogramów – kurier nie ma obowiązku wniesienia jej pod drzwi. Jest to uciążliwe szczególnie wtedy, gdy adresat mieszka w mieszkaniu na wysokim piętrze, a w bloku nie ma windy. Gdy natomiast paczka waży mniej niż 30 kilogramów, wtedy musi zanieść ją bezpośrednio do rąk odbiorcy. Poszczególne firmy kurierskie mogą posiadać specjalne usługi oferujące wniesienie ciężkiego towaru pod drzwi mieszkania czy domu. Odbywa się to za dodatkową opłatą. Niekiedy zdarza się, że dopuszczalna waga, jaką kurier ma obowiązek dostarczyć, jest wyższa niż 30 kg. Zależy to zatem od usług poszczególnych firm i od woli samego kuriera.

Inne obowiązki kuriera

Oprócz podstawowych i najważniejszych obowiązków przedstawionych powyżej, dobry kurier powinien umieć wystawiać faktury, rozliczać się z klientem i firmą kurierską. Korzystną cechą dostawcy jest także uprzejmość i pozytywne nastawienie, a także umiejętność profesjonalnej, miłej obsługi klienta. Zaletą jest także znajomość terenu, na jakim ma się poruszać. Zapewni to bowiem sprawne dostarczenie przesyłki do zadowolonego odbiorcy.

W tym dziale  Gdzie znaleźć detektywa w Warszawie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *