Rodzaje bagażników rowerowych

koszyk rowerowy

Długodystansowe wyprawy rowerowe z czasem stają się nudne, zwłaszcza kiedy start zawsze jest z domu. Dlatego też producenci bagażników na rowery prześcigają się w sposobie mocowania ich do samochodów. Im łatwiej i bezpieczniej możemy przewieźć nasze jednoślady, tym chętniej wybieramy się na dalekie wycieczki. Na co zwrócić uwagę, kupując bagażnik rowerowy?

W końcu legalnie

Do stycznia tego roku przewożenie rowerów na bagażnikach mocowanych na haku samochodu lub klapie tylnej nie było legalne. Chociaż to słowo nie odzwierciedla całego procederu. Należało by użyć sformułowania, że polskie prawo drogowe nie brało pod uwagę możliwości przewożenie rowerów mocowanych na specjalne bagażniki, co budziło wiele sprzecznych interpretacji policyjnej drogówki po zatrzymaniu. Od stycznia 2016 roku cykliści, którzy lubią podróżować w różne zakątki naszego kraju, mogą legalnie zaopatrzyć się w trzecią tablicę rejestracyjną i zamontować ją na bagażniku na rowery w miejscu do tego przeznaczonym. Zmiany przepisów zmieniły spowodowały wzrost sprzedaży bagażników na rowery.

Wielka trójka

Wchodząc do profesjonalnego sklepu rowerowego, internetowego lub stacjonarnego lub odwiedzając również salon samochodowy, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje bagażników na rower. Pierwszym z nich bardzo popularny dla posiadaczy dużych samochodów z relingami, to bagażnik rowerowy mocowany na dachu auta. Stosunkowo najtańszy z wszystkich modeli, jednak montowanie rowerów do takiego bagażnika wymaga nie lada siły. Są modele z ruchomymi ramionami umożliwiającymi zdecydowanie łatwiejsze podnoszenie jednak ich cena jest dużo wyższa. Również jazda z rowerami na dachu wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i wyczucia. Zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu i autostradach, gdzie podmuchy wiatrów bocznych będą odczuwane zdecydowanie mocniej. Dlatego też alternatywą dla takich bagażników na rowery stały się konstrukcje mocowane do tylnej klapy. Przy takiej jeździe wiatry boczne właściwie będą odczuwalne jak podczas jazdy bez bagażnika. Ich konstrukcja pozwala na montowanie nawet do pięciu rowerów jednocześnie. Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy koła rowerowe nie zasłaniają świateł i tablicy rejestracyjnej. Wraz z nowelizacją ustawy o wydawaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej problem zasłaniania został rozwiązany, to jednak pozostaje kwestia świateł, dla których drogówka nie ma wyrozumiałości. Dlatego też konstruktorzy bagażników na rowery poszli o krok dalej, spełniając wymogą prawnym na terenie Unii Europejskiej. Trzecią generacja bagażników na rowery są bagażniki montowane na haku holowniczym. Wygodny sposób montowania rowerów, które wystarczy tylko podnieść o parę centymetrów nad ziemię, aby zamontować na specjalnej platformie. Bagażnik wyposażony jest w dodatkowe światła, więc nadal jesteśmy widoczni i jest miejsce na dodatkową tablicę rejestracyjną. Bagażniki na rower mocowane na haku nie należą do najtańszych, jednak z pewnością są najbezpieczniejsze z pośród wszystkich dostępnych na rynku i spełniają wszystkie warunki prawne, co daje pewność bezpiecznej podróży.

W tym dziale  Rola fizjoterapii stomatologicznej w leczeniu bólu szczęki: Perspektywa krakowskich specjalistów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *