Zaburzenia siatkówki mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, dlatego nie powinno się ich lekceważyć. W szybko postępujących powikłaniach czasami wykonuje się przeszczepy siatkówki oka, które z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań medycznych przywrócą dawną sprawność narządu wzroku pacjenta. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się, kiedy należy wykonać przeszczep siatkówki oka.
Na czym polega przeszczep siatkówki oka?
Siatkówka to cienka warstwa tkanki nerwowej na tylnej części oka, która jest odpowiedzialna za odbieranie światła i przekształcanie go w sygnały nerwowe przesyłane do mózgu. Jej nieprawidłowości lub schorzenia mogą prowadzić do poważniejszych problemów ze wzrokiem – w takich przypadkach czasami rozważa się przeszczep siatkówki oka, zwany również zabiegiem witrektomii.
Operacja siatkówki polega na usunięciu ciała szklistego, które wypełnia wnętrze gałki ocznej i zastąpieniu go jałowym płynem – ten z czasem przejmie funkcje usuniętej siatkówki. Przeszczep siatkówki oka wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu zachodzi stabilizacja ostrości wzroku oraz zahamowanie procesu chorobowego oczu.
W jakich sytuacjach rozważa się przeszczep siatkówki oka?
Jednym ze wskazań do przeszczepu siatkówki oka są choroby degeneracyjne, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), które prowadzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki.
Kolejnym przykładem, kiedy konieczna może okazać się operacja siatkówki oka, jest tzw. retinopatia barwnikowa. Jest to dziedziczna choroba siatkówki, która prowadzi do stopniowej utraty widzenia peryferyjnego i nocnego, a w ostateczności może prowadzić do całkowitej ślepoty.
Wskazania do wykonania przeszczepu siatkówki oka obejmują również pacjentów z uszkodzeniami mechanicznymi rogówki, np. poważnym odwarstwieniem.
Przeszczepu siatkówki oka dokonuje się wyłącznie w sytuacjach, kiedy istnieje taka konieczność – w wielu przypadkach zabieg witrektomii polega na zamykaniu otworów siatkówki lub laserowaniu jej w celu pozbycia się występujących schorzeń.
Jak wyglądają przygotowania do wykonania przeszczepu siatkówki oka?
Kwalifikacja do przeszczepu siatkówki oka wymaga dokładnych badań i konsultacji z doświadczonym okulistą. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz ocenia stopień uszkodzenia siatkówki, stan zdrowia pacjenta oraz potencjalne zagrożenia przeprowadzenia zabiegu. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie szeregu badań, w tym tomografii siatkówki (OCT), badań krwi czy EKG z opisem.
Na tydzień przed wykonaniem zabiegu przeszczepu siatkówki oka należy odstawić preparaty kwasu acetylosalicylowego – konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie tego z lekarzem. W dniu operacji należy pozostać na czczo przez minimum 6 godzin przed zabiegiem. W zależności od poziomu skomplikowania zabiegu, przeszczep siatkówki oka może trwać 1-2 godziny – jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Przygotuj się na przeszczep siatkówki oka we Wrocławskim Centrum Okulistycznym
Szukasz sprawdzonej placówki, w której przeprowadzisz niezbędne konsultacje i badania do wykonania przeszczepu siatkówki oka? Wrocławskie Centrum Okulistyczne to nowoczesna placówka szpitalna, która od lat specjalizuje się w chirurgicznych zabiegach narządu wzroku. Wejdź na stronę https://wco.com.pl/korekcja-wzroku/operacja-siatkowki/, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o tym zabiegu.