Co nosić zimą, gdy doskwiera chłód, wiatr, deszcz i śnieg, a komfort staje się priorytetem nawet dla osób preferujących na co dzień eleganckie płaszcze? Oczywistym wyborem jest kurtka puchowa – ulubiony element garderoby większości zmarzlaków.
Jeszcze kilka lat temu tak zwane puchówki były jedynie praktycznym rozwiązaniem pozwalającym przetrwać w komforcie chłodne miesiące, niewiele natomiast myślało się o ich estetyce: kurtki tego typu kojarzyły się raczej z deformującym sylwetkę pogrubiającym kokonem w ponurym – najczęściej czarnym – kolorze. Na szczęście dziś producenci odzieży stawiają nie tylko na funkcjonalność, ale również na ciekawy design, proponując coraz ciekawsze rozwiązania w obu tych aspektach. Tym samym kurtka puchowa stała się elementem, który łączy nowoczesny styl ze skuteczną ochroną przed warunkami atmosferycznymi.
Zalety kurtek puchowych
Puchówka to podstawa zimowej stylizacji i w mieście, i na stoku. W tym pierwszym, casualowym wydaniu najlepiej sprawdzają się modele wypełnione naturalnym pierzem i puchem, narciarzom i snowboardzistom natomiast poleca się raczej syntetyczną ocieplinę – niskonasiąkliwe poliestrowe włókna pokryte warstwą silikonu, które lepiej sprawdzają się przy częstym kontakcie z wilgocią.
Kurtka puchowa łączy przytulność i ciepło z lekkością, nie gniecie się, daje dużą swobodę ruchów. I choć jeszcze do niedawna kojarzona była ze strojem typowo sportowym, dziś, dzięki zróżnicowaniu fasonów, wzorów i kolorów odważnie wkracza do kanonu miejskiej mody, wpisując się zarówno w dynamiczny styl młodych ludzi, jak i urozmaicając bardziej zachowawcze zestawienia miłośników klasyki.
Na co zwrócić uwagę kupując puchową kurtkę?
O jakości kurtki puchowej świadczy przede wszystkim jej wypełnienie: w przypadku najbardziej szlachetnych ocieplin naturalnych powinno być to pierze z dodatkiem puchu, natomiast jeśli decydujemy się na wypełnienie syntetyczne, to wybierajmy tylko specjalne włókna o technicznych właściwościach termoochronnych – tylko takie ochronią nas przed mrozem i wilgocią podczas uprawiania zimowych sportów. Bardzo ważne jest równomierne rozmieszczenie wypełnienia oraz mocne szwy zapobiegające jego migracji, która jest częstym problemem użytkownikiem kiepskiej jakości kurtek puchowych.
Jeśli chodzi o materiał zewnętrzny, ciągle najbardziej praktycznym okazuje się poliester – najskuteczniej chroni przed wilgocią, a przy tym jest łatwy do utrzymania w czystości. Ważne są też detale: praktyczny kaptur, chroniące przed wiatrem ściągacze, wysoki kołnierz, trwałe i solidne zamki błyskawiczne i zapięcia. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest dwustronność kurtki – możliwość noszenia okrycia zarówno na prawej, jak i lewej stronie, przy czym z reguły obie strony różnią się kolorem lub wzorem. Dwie kurtki w jednej? Czemu nie!
Funkcjonalna i ładna puchówka
Do lamusa odchodzi dawne przekonanie, że puchówka to jeden z największych banałów miejskiej mody, w dodatku niekorzystny dla sylwetki. Dziś wzornictwo damskich i męskich kurtek puchowych odzwierciedla ogromną różnorodność współczesnych trendów, dzięki czemu możliwe jest znalezienie modelu odpowiadającego preferowanemu stylowi – od eleganckich, taliowanych fasonów z futerkiem, przez wysmakowany casualowy minimalizm po typowo sportowe propozycje w klimacie street fashion.
Pamiętajmy też, że specyfika konstrukcji puchówki wymaga idealnego dopasowania do sylwetki – zbyt obszerna kurtka przytłoczy sylwetkę, a ta o rozmiar za mała bezlitośnie uwypukli każdą niedoskonałość. Dobrze przemyślmy też długość kurtki: krótsza wprawdzie wydłuża optycznie nogi i nadaje stylizacjom sportowego, dynamicznego charakteru, ale najkorzystniej wygląda na szczupłych osobach. Bardziej uniwersalny i łaskawy dla figury jest przedłużony, wyprofilowany fason z lekkim taliowaniem, który optycznie wysmukla sylwetkę i wyrównuje jej proporcje. Lubią go zwłaszcza panie ze względu na komfortową długość i możliwość podkreślenia talii, ale także mężczyźni znajdą tego typu korzystne dla sylwetki kurtki i przedłużonej linii.