Wenecja, co warto zwiedzić

co warto zobaczyc w wenecji

Wenecja to wyjątkowe miasto, które położone jest na 117 wyspach. Przecina je sieć kanałów, z których największym jest Canale Grande, stanowiący główną arterię komunikacyjną. W Wenecji nie ma elektrycznych tramwajów, autobusów ani samochodów, a jedynym transportem publicznym są wodne tramwaje nazywane vaporetto. Co warto zwiedzić w tym niezwykłym mieście?

Jakie zabytki można zobaczyć w Wenecji?

Miasto słynie z wielu atrakcji turystycznych, dlatego trudno wymienić wszystkie, które warto zwiedzić. Na pewno koniecznie trzeba zobaczyć Ca’d’Oro (Złoty Dom), czyli najpiękniejszy pałac w stylu weneckiego gotyku. Jest on położony nad Canale Grande, dzięki czemu można go podziwiać z pokładu wodnego tramwaju. Swoją nazwę zawdzięcza złotym dekoracjom, które kiedyś go zdobiły. Obecnie pałac nadal zachwyca wyważeniem proporcji i lekkością, a w jego wnętrzach kryje się muzeum Galleria Giorgio Franchetti, gdzie można podziwiać średniowieczne dzieła sztuki. Kolejnym słynnym pałacem jest Ca’Rezzonico. Ten barokowy budynek jest siedzibą muzeum, w którym prezentowane są eksponaty prezentujące życie i sztukę Wenecji XVIII wieku.

Zwiedzając Wenecję nie można zapomnieć o kościele Santa Maria Della Salute. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, znajdujący się u wylotu Canale Grande. Kościół zachwyca bogatą, barokową architekturą oraz niezwykle ciekawą historią. Miejscem, do którego zmierzają wszyscy turyści jest również Ponte Rialo, będący najsłynniejszym zabytkiem Wenecji. Pierwszy most w tym miejscu powstał w XII wieku. Był to most pontonowy, który w XIV wieku wymieniono na drewniany. Obecnie jest to most kamienny, na którym znajdują się dwa rzędy kupieckich kramów.

W tym dziale  Jakie pamiątki przywieźć z Chorwacji?

 

Jakie inne atrakcje oferuje Wenecja?

Sercem i symbolem miasta jest oczywiście Plac św. Marka. To właśnie tutaj znajduje się Bazylika św. Marka, który jest patronem Wenecji od IX wieku. Na fasadzie głównej znajduje się Loggia dei Cavalli z kopiami czterech koni. Przywieziono je tu aż z Konstantynopola. We wnętrzu bazyliki znajdują się mozaiki wzorowane na bizantyjskich. Ich łączna powierzchnia to aż 4 tysiące m2. Prawdziwym arcydziełem sztuki średniowiecznej jest bez wątpienia Złota Zasłona, do której wykonania wykorzystano drogie kamienie, złoto i srebro. W skarbcu bazyliki znajdują się kosztowności i dzieła sztuki, z których większość pochodzi z IV krucjaty.

Na Placu św. Marka znajduje się również Pałac Dożów, który uznawany jest za największe arcydzieło weneckiego gotyku. Przez niemal 100 lat był on siedzibą władców Wenecji. Z jego renesansowego dziedzińca można przejść Złotymi Schodami do wnętrza, gdzie znajdują się liczne zabytkowe pomieszczenia.

Z obu stron Placu św. Marka znajdują się Prokuracje Nowe i Stare. W dawnych czasach mieściły się w nich siedziby weneckich urzędów. Między Prokuracjami Nowymi a Bazyliką znajduje się najwyższy budynek Wenecji – dzwonnica. Ponadto do Nowych Prokuracji przylega Wieża Zegarowa, której zegar odmierza ponoć wyłącznie szczęśliwe godziny.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Wenecji są oczywiście przejażdżki gondolą. Ponadto znajduje się tu najsłynniejszy teatr operowy świata – Teatro la Fenice oraz znany z wielu filmów Most Westchnień.

W tym dziale  Na jaką kolonię w tym roku?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *