Szmaragdowa wyspa – coraz częściej wybierany kierunek na wakacje

korfu na wakacje

Szmaragdowa wyspa – nazwa ta brzmi tajemniczo i zarazem kusząco. Co się za nią kryje? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Szmaragdową wyspą często nazywane jest Korfu – jedna z najpiękniejszych wysp należących do Grecji. To niesamowite miejsce położone jest na Morzu Jońskim i stanowi częste miejsce letniego wypoczynku wielu europejczyków.

Co warto wiedzieć o Korfu?

Korfu, czyli Szmaragdowa Wyspa należy do grupy Wysp Jońskich. Szukając informacji o wyspie można spotkać się także z nazwą Kerkyra, która była używana w czasach starożytnych. Wyspa ma powierzchnię około 600 km kwadratowych. Stale zamieszkuje ją około 100 000 mieszkańców, z czego najwięcej zamieszkuje stolicę wyspy – miasto Korfu. Reszta mieszańców rozproszona jest po mniejszych miejscowościach.

Korfu to jedna z najbardziej zielonych greckich wysp. Stąd też wywodzi się jej potoczna nazwa. Bujna roślinność porastająca wyspę wyróżnia ją na tle innych Wysp Jońskich.

Wyjątkowy, jak na greckie warunki, jest także tutejszy klimat. Na Korfu notuje się wyższe średnie opady niż w innych częściach Grecji (zarówno kontynentalnej, jak i na pozostałych wyspach). Najwięcej opadów występuje w grudniu. Jednak Korfu oferuje także idealne warunki do wypoczynku. W miesiącach letnich słoneczne godziny szacuje się średnio jako 10 godzin na dzień. W tym czasie średnia temperatura powietrza to ok. 30-32 stopnie.

W tym dziale  Wakacje za granicą: za co kochamy Grecję?

Dlaczego warto wybrać wakacje na Korfu?

Wiele osób wybiera Korfu na miejsce letniego wypoczynku z uwagi na przepiękne plaże, które kuszą malowniczym położeniem w zacisznych zatoczkach (do wielu z nich można dostać się jedynie od strony morza), a także czystą, turkusową wodą. Jednak będąc na Korfu, warto poświęcić chwilę, żeby zapoznać się również z innymi atrakcjami wyspy.

W pierwszej kolejności należy udać się do stolicy wyspy – miasta Korfu. Jest to jedno z najważniejszych miast na wyspie. Oprócz tego, że swoją siedzibę mają tutaj władze wyspy, to znajduje się tutaj także port pasażerski oraz lotnisko międzynarodowe.

Do największych atrakcji miasta zaliczyć należy przede wszystkim Stare Miasto, które w 2007 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków architektonicznych – warowni obronnych, budynków świeckich i sakralnych. Do najciekawszych zaliczyć należy przede wszystkim:

– Nową Fortecę;

– Starą Fortecę;

– pozostałości starożytnych świątyń;

– Kościół Agios Spiridon.

Inną miejscowością wartą odwiedzenia jest Sidari. Jest to miejsce, w którym doskonale odnajdą się zakochane pary. W pobliżu miasta znajduje się niewielki kanion wodny zwany Kanałem Miłości. Miejscowa legenda głosi, że pary, które nim przepłyną będą ze sobą już do końca życia. Miejsce to jest też często wybierane jako miejsce organizowania konkursów w skokach do wody.

W tym dziale  Chorwacja – najpopularniejsze miejscowości

Będąc na wyspie, warto zdecydować się na lekcje nurkowania. Tutejsze wody to doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z tym sportem wodnym. Pod wodą można podziwiać wielokolorowe ryby i niesamowite morskie rośliny. Gdzieniegdzie znajdują się również części wraków zatopionych statków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *