Spodnie do jogi

spodnie do jogi

Joga to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, nie mająca pozornie nic wspólnego ze sportowym wysiłkiem w potocznym rozumieniu tego słowa. Kto jednak rozpoczął przygodę z praktyką i filozofią tej sztuki – czy to w klasycznej szkole kultywującej wielowiekowe tradycje, czy w postaci ograniczonej do ćwiczeń fizycznych w fitnessclubie lub w domu, ten wie, jak wiele korzyści dla ciała i ducha przynosi jogiczna samodyscyplina.

Niezależnie od poziomu zaawansowania komfort podczas ćwiczeń to absolutna podstawa, by móc skupić się na postępach. W przypadku jogi jest on szczególnie istotny: skomplikowane figury i pozycje wymagają całkowitej swobody ruchów, ochrony przed otarciami i uciskiem, a także pełnej kontroli i obserwacji własnego ciała, ponieważ podczas wykonywania poszczególnych asan każdy detal ma znaczenie. Z tego powodu najczęściej wybieramy do ćwiczeń spodnie mocno dopasowane i jest to rzeczywiście najbardziej komfortowa opcja – pod warunkiem, że zadbamy o kilka szczegółów.

Jak druga skóra: wybieramy legginsy do jogi

Spośród wygodnych, dopasowanych spodni do jogi warto zwrócić uwagę na nowoczesne legginsy przeznaczone specjalnie do uprawiania sportu. Dawniej pomysł wykonywania tak skomplikowanych ćwiczeń w legginsach należał do wyjątkowo kiepskich: pękające w najmniej odpowiednich momentach szwy, przecierający się materiał na kolanach, krępujące prześwity widoczne podczas naciągania tkaniny i wpijające się gumki mogły wytrącić z równowagi nawet najbardziej zdystansowanego adepta jogi. Współczesne legginsy, które kupimy w specjalistycznych sklepach sportowych lub dla joginów, wyróżniają się wyjątkową trwałością tkanin i szwów oraz zaawansowanymi rozwiązaniami uprzyjemniającymi każdy trening – przede wszystkim wysokim stopniem oddychalności i odprowadzania potu oraz przemyślanej konstrukcji zapewniającej pełną wygodę.

W tym dziale  Czy trampki nadają się tylko na w-f?

Asany na luzie – komfort w szerokich nogawkach

Jeśli wolimy bardziej tradycyjne rozwiązania, możemy wybrać spodnie o szerokich nogawkach. Wiele osób ćwiczących jogę woli właśnie takie bardzo przewiewne, luźno układające się na ciele i miękko opływające kształty ubrania, czując się w nich bardziej swobodnie. Jeśli decydujemy się na taki wariant spodni do ćwiczeń, zadbajmy o ich jakość: powinny być wykonane z technicznego materiału o właściwościach oddychających i termoregulujących, odpornego na deformację (zwykłe dresowe spodnie z bawełny bardzo szybko będą miały powypychane kolana). Plątaniu dolnej części nogawek i ich opadaniu podczas skomplikowanych asan zapobiegną mankiety z dobrym, ale nie uciskającym ściągaczem. Ważny jest także ogólny minimalizm konstrukcji spodni: mała ilość plączących się troczków, zamków i ozdób, które przeszkadzają i rozpraszają podczas tych wymagających ogromnego skupienia ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *