Mity na temat soczewek kontaktowych

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza alternatywa dla okularów. Niegdyś były trudno dostępne, drogie i zarezerwowane jedynie dla gwiazd i bogaczy. Ale to już się zmieniło. Soczewki uległy upowszechnieniu, dają mnóstwo możliwości, ale wciąż nie obalono związanych z nimi mitów. A szkoda, bo, decydując się na szkła kontaktowe, naprawdę niewiele się ryzykuje, a można sporo zyskać.

Czy soczewki rzeczywiście są takie drogie?

Najbardziej powszechnym mitem dotyczącym soczewek kontaktowych jest ich rzekomo bardzo wysoka cena. Oczywiście to nieprawda. Kiedyś soczewki faktycznie były drogie, ale to już przeszłość. Opakowanie na miesiąc, niezależnie czy wybiera się parę, którą trzeba regularnie czyścić, czy może soczewki jednodniowe, kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Drogo? Niekoniecznie, bo w przeliczeniu na dzień, koszt soczewek to praktycznie równowartość kubka kawy z ulubionej kawiarni albo codziennej gazety.

O ile jednak same soczewki nie są aż tak drogie, w koszty koniecznie trzeba wliczyć wizytę o okulisty. Przed wybraniem najlepszych soczewek, konieczne jest badanie wzroku, które pozwoli ocenić, jakie dokładnie soczewki będą potrzebne. Chociaż to dodatkowy wydatek, warto pamiętać, że w wielu gabinetach okulistycznych można liczyć na rabaty. W niektórych można też otrzymać darmowe próbki, zanim wykupi się komplet nowych soczewek np. na miesiąc.

W tym dziale  Na czym polega kanałowe leczenie zębów?

 

Czy soczewki to większe ryzyko infekcji?

Kolejnym mitem dotyczącym soczewek jest rzekomo większe ryzyko chorób oczu i infekcji bakteryjnych. To prawda, że soczewka ma bezpośredni kontakt z okiem, ale właściwe przechowywanie ogranicza niebezpieczeństwo do minimum. Jeśli korzysta się z soczewek zgodnie z zaleceniami, tzn. myje się w specjalnym płynie i zakłada czystymi dłońmi, ryzyko zabrudzenia jest niewielkie. W przypadku soczewek jednodniowych, jest ono jeszcze mniejsze. Należy tylko pamiętać o tym, by regularnie je wymieniać i nie nosić dłużej niż zalecany przez producenta czas.

 

Kto nie powinien nosić soczewek?

Wśród przeciwników soczewek funkcjonuje też jeszcze jeden popularny mit. Podobno soczewki nie są odpowiednie dla każdego. Do grupy osób, które nie powinny nosić soczewek zalicza się najczęściej dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, a także wszystkich tych, którzy sporo pracują przy komputerze i skarżą się na suchość w oku.

Być może komfort noszenia soczewek kontaktowych u tych osób w jakiś sposób spada, ale w rzeczywistości soczewek powinni unikać tylko nieliczni. Bezwzględnie powinni zrezygnować z nich ci, którzy są uczuleni na jakikolwiek składnik znajdujący się w płynach czyszczących soczewki. Kontakt z nimi to spore niebezpieczeństwo.

Z kolei pozostali alergicy mogą korzystać ze szkieł kontaktowych, ale powinny zachować szczególną ostrożność w tych okresach roku, kiedy alergia najbardziej daje im się we znaki.

W tym dziale  Blendery dla profesjonalistów - Jakiej marki blendery wybrać

 

Soczewki i okulary – co daje większy komfort?

Ostatnim i chyba najbardziej powszechnym mitem dotyczącym soczewek są trudności przy zakładaniu i korzystaniu z soczewek. Rzeczywiście, umieszczenie soczewki na oku bywa kłopotliwe, ale tylko na początku. Kiedy ma się w tym wprawę, założenie szkieł zajmuje kilka sekund. W miarę ćwiczeń i regularnego użytkowania, czynność ta staje się coraz łatwiejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *