Kurtka przeciwdeszczowa na rower

kurtka jesienna na rower

Dla prawdziwych fanów sportu nie ma złej pogody na rower. Nawet jazda w deszczu może być przyjemna, o ile jesteśmy na nią dobrze przygotowani. Jednym z niezbędników każdego rowerzysty jest dobra kurtka przeciwdeszczowa – taka, która skutecznie chroni przed wilgocią, a jednocześnie zapewnia swobodę ruchów i optymalny komfort.

Specjalistyczna odzież termoizolacyjna i przeciwdeszczowa przeznaczona dla miłośników outdooru jest coraz bardziej zaawansowana, a profesjonalne rozwiązania inspirowane sportem zawodowym są na wyciągnięcie ręki dla każdego.

Jaką kurtkę na rower wybrać?

Wybierając kurtkę przeciwdeszczową, pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować nasze wymagania i potrzeby. Jeśli często jeździmy na rowerze w warunkach ekstremalnych, jesteśmy narażeni na ulewne deszcze, całodniowe mżawki i dużą wilgotność powietrza oraz przenikliwy chłód, potrzebujemy okrycia z bardzo dobrą impregnacją, specjalnymi membranami, bardzo szczelnymi zamkami i innymi opatentowanymi rozwiązaniami, które ochronią nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tego typu profesjonalną odzież sportową powinny wybierać również te osoby, które wyruszają w długie trasy i wycieczki rowerowe, podczas których wiele może się zdarzyć. Na lżejszą, jednowarstwową i tańszą kurtkę przeciwdeszczową mogą natomiast pozwolić sobie ci, którzy okazjonalnie bywają narażeni na niewielki deszcz lub generalnie jeżdżą niewiele, udając się w krótkie, bliskie trasy, na przykład dojazd do pracy. Niezależnie jednak od tego rozróżnienia, nowoczesne okrycie chroniące przed deszczem powinno dobrze spełniać swoją podstawową funkcję.

W tym dziale  Jak stać się lepszym sportowcem – soczewki kontaktowe

Lekka wiatrówka – na niewymagające wycieczki

Cienkie, bezmembranowe kurtki przeciwdeszczowe typu wiatrówka mają kilka istotnych zalet: są ultralekkie, wygodne i bardzo funkcjonalne – po złożeniu zajmują niewiele miejsca w plecaku lub sakwie, można je więc zabierać ze sobą wszędzie bez zbędnego powiększania i obciążania bagażu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że taka kurtka nie ochroni nas sama w sobie przed chłodem oraz nie będzie odprowadzać potu na zewnątrz tkaniny, co w przypadku dłuższych tras mocno odbije się na naszym komforcie.

Membrany na ciężkie warunki

Kurtki wyposażone w membranę pozwalającą skórze oddychać są nieco cięższe i mniej poręczne jeśli chodzi o pakowanie bagażu, a także droższe, ale ich przemyślana konstrukcja zapewni nam komfort, który docenimy podczas wysiłku. Specjalne podszewki i membrany sprawiają, że okrycie skutecznie chroni przed chłodem, jednocześnie przepuszczając powietrze i odprowadzając pot do zewnętrznych warstw materiału. Jeśli chcemy zainwestować w tego typu kurtkę, zwróćmy uwagę na takie szczegóły, jak precyzyjne klejone szwy, dobrej jakości, szczelne, wodoodporne zamki (na przykład YKK), otwierane panele wentylacyjne pozwalające odprowadzić nadmiar ciepła, profilowane rękawy czy wysoka stójka chroniąca przed przedostawaniem się wiatru. Taka odzież pozwoli nam przetrwać nawet bardzo dokuczliwe warunki atmosferyczne i to nie tylko podczas wycieczek rowerowych – przyda się także podczas górskich wędrówek czy trekkingu, jak również na co dzień, jako ochrona przed jesiennymi i wczesnowiosennymi chłodami.

W tym dziale  Czy energetyki są zdrowe?

Zadbaj o detale

Bez względu na to, jaki rodzaj kurtki przeciwdeszczowej na rower wybieramy, koniecznie zadbajmy o to, by była wyposażona w kaptur, a jej tylna część była lekko przedłużona – ochroni to dolną część naszych pleców, czyli strefę, która podczas jazdy na rowerze jest szczególnie narażona na wilgoć i chłód. Warto zwrócić uwagę na to, czy kurtka jest wyposażona w elementy odblaskowe – jeśli nie, musimy się o nie samodzielnie zatroszczyć, na przykład kupując specjalne opaski zakładane na rękaw.