Rehabilitacja stomatologiczna jest coraz częściej wykonywana w obecnych czasach. Moa tutaj o dziale rehabilitacji zajmującym się układem czaszkowo-szyjno-żuchwowym. Stosuje się ją w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, które pojawiają się w tym obszarze ciała. Celem rehabilitacji stomatologicznej jest niwelowanie skutków przewlekłych schorzeń oraz urazów.
Co warto wiedzieć o rehabilitacji stomatologicznej?
Warto na samym początku powiedzieć, że rehabilitacja stomatologiczna to stosunkowo młoda dziedzina fizjoterapii, która jednakże zdobywa coraz większą popularność głównie ze względu na efekty, jakie często przynosi. Dodatkowo jest wykonywania, ponieważ dolegliwości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz szyi to coraz częstsze przypadłości. Wynikają one z prowadzonego powszechnie trybu życia. Na wszelkie dolegliwości tego typu wpływają stres, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niska aktywność fizyczna, a ponadto żucie gumy. Nie można też zapomnieć o nawykowym gryzieniu długopisu oraz obgryzaniu paznokci. Nierzadko problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Trzeba do tego dodać też nieleczone zaburzenia zgryzu, a nawet zaniki kostne. Należy wiedzieć o tym, że pierwszym krokiem w usunięciu wszelkich dolegliwości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych jest określenie ich przyczyn, a ponadto ich likwidacja. Mowa tu głównie o wyleczeniu próchnicy, uzupełnieniu ubytków, a także usunięciu wad zgryzu. W takim przypadku można zastosować zabiegi w zakresie rehabilitacji stomatologicznej, które wspomagają leczenie i poprawiają funkcjonowanie w tym obszarze ciała człowieka.
Kiedy stosowana jest rehabilitacja stomatologiczna?
Trzeba powiedzieć o tym, że rehabilitacja stomatologiczna powinna być przeprowadzona wtedy, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czynności narządu żucia, o których często świadczą objawy tj. ból żuchwy, zębów, szczęki, jamy ustnej, a także twarzy. Do tego dolicza się też pojawiające się traszki oraz przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, co jest bardzo problematyczne. Warto zauważyć, że sygnałem zaburzeń czynności w tym obszarze są również problemy z przełykaniem oraz żuciem, a ponadto z otwieraniem i zamykaniem ust. W przypadku, gdy występują szumy uszne oraz łzawienie z oczu bądź uczucie wysadzania gałki ocznej, również można szukać przyczyn tego typu problemów w obrębie żuchwy. Warto zauważyć, że rehabilitacja stomatologiczna może pomóc w poradzeniu sobie z wadami postawy oraz zgryzu. Nie można też zapomnieć o redukcji szumów usznych oraz bólów żuchwy i szczęki, a niekiedy nawet całej głowy. Również problemy dotyczące zębów tj. problemy ze szkliwem bądź wady zgryzu mogą być spowodowane zaburzeniami czynności żucia. W Polsce pojawia się coraz więcej klinik stomatologicznych, w których przeprowadzana jest rehabilitacja stomatologiczna. Najlepiej postawić na renomowaną placówkę.