Jakie pamiątki przywieźć z Chorwacji?

chorwacja

Wakacje w Chorwacji – oto popularny wśród Polaków pomysł na atrakcyjną formę spędzenia urlopu. Czym można obdarować przyjaciół po powrocie z tego kraju? Sprawdźmy, które pamiątki pozwolą nam na dłużej zachować wspomnienia ze śródziemnomorskiej wycieczki.

Chorwacja – wakacje o zapachu lawendy

Nie bez powodu najwięcej turystów wraca do domu z walizkami wypełnionymi po brzegi paczuszkami z tą aromatyczną rośliną. O tym, dlaczego warto zabrać ze sobą wspomnienie jej zapachu wie każdy, kto latem przemierzał fioletowe pola na wyspie Hvar, zwanej krainą lawendy. Trudno stwierdzić, czy na turystach większe wrażenie wywiera ten niezwykły widok, czy raczej oszałamiający zapach, który już zawsze będzie im nasuwał skojarzenia z wakacyjnym pobytem w Chorwacji. Aromatyczne produkty z dodatkiem lawendy są sprzedawane w wielu różnorodnych wariantach. Możemy więc kupić tradycyjne paczuszki, których zapach szybko wypełni naszą szafę lub wnętrze samochodu, lecz w sklepach z upominkami dostępne są także naturalne kosmetyki, a nawet produkty spożywcze z dodatkiem tej rośliny. Warto więc od razu zaopatrzyć się nie tylko w saszetkę zapachową, ale również w wielobarwny zestaw lawendowych mydełek lub płynów kąpielowych, wzbogaconych dodatkowo esencją ze śródziemnomorskich ziół oraz kwiatów.

Chorwacja – wakacje ze smakiem

Pamiątką z podróży do każdego śródziemnomorskiego kraju może być pakunek z kilkoma rodzajami oliwek lub gustowna buteleczka lokalnej oliwy – koniecznie z pierwszego tłoczenia. Tak samo jest w przypadku wakacji w Chorwacji, z których oprócz złocistego płynu możemy także przywieźć przetwory z egzotycznych owoców np. dżem figowy, korzenne ciasteczka oraz dumę lokalnych cukierników – polane kolorowym lukrem pierniczki licitar. Turyści, którzy byli w Chorwacji, często wspominają smak tamtejszych serów, może więc warto zabrać do domu kilka plasterków? Będą świetnie smakować w połączeniu z lokalnym winem, które różni się smakiem w zależności od regionu, w którym zostało wyprodukowane. A jeśli jesteśmy już w temacie alkoholi, to pamiętajmy, by koniecznie spakować do plecaka chorwacką rakiję oraz likier Maraschino, którym swego czasu delektował się sam Napoleon Bonaparte.

W tym dziale  Dlaczego warto jechać do Bułgarii?

Wszystko wskazuje więc na to, że po powrocie z wakacji w Chorwacji nasza walizka stanie się prawdziwą skarbnicą śródziemnomorskich specjałów. A z jej kieszeni będzie się roztaczał zapach lawendy, który na długo utrwali w naszej pamięci wspomnienia widoku fioletowych pól, porastających wyspę Hvar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *