Jakie akcesoria dla biegacza są najlepsze?

 

Dawniej, aby biec wystarczyły zwykłe buty i spodenki. W dzisiejszych czasach jednak to nie wystarczy, więc podczas biegu towarzyszy nam cały zestaw akcesoriów sportowych, które za zdanie mają pomóc w poprawieniu swoich wyników lub po prostu skutecznie zmotywować do biegania. W ilości różnych urządzeń, jakie proponują nam producenci, które są najciekawsze dla biegaczy?

 

Bieganie z rytmem muzyki

Na ogół biegacze dzielą się na dwie kategorie. Tych, którzy nie wyjdą z domu bez słuchawek i na tych, których muzyka podczas biegu tylko dekoncentruje. Najczęściej jednak na ulicy można spotkać tych pierwszych.

Argumentem zwolenników biegania ze słuchawkami na uszach jest izolacja od otoczenia, jako sposób na nudę podczas biegu. Zamiast skupić się na drodze, skupiają się na muzyce i emocjach, dzięki czemu bieg trwa dla nich krócej, mimo że w dalszym ciągu pokonują tę sam dystans. Można powiedzieć, że to dzięki muzyce nabierają siły, aby biec przed siebie. Coś w tym jest, ponieważ bardzo wiele osób muzyka podczas biegu motywuje do dalszego treningu. Badania mówią nawet o zwiększonej produkcji adrenaliny, która wzmacnia mięśnie i układ krążeniowo-oddechowy co sprzyja dłuższym dystansom.

 

Niestety, jedną z wad słuchania muzyki podczas biegania jest nierówne tempo, które przyczynia się do niższych osiągów.

Dodatkowo podczas biegania ze słuchawkami na uszach trzeba być ostrożnym. Będąc odizolowanym od otaczającego nas świata, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo ze strony niezauważonego samochodu lub rowerzystę.

aplikacje sportowe

Fitness zegarek

Era smartwatchy już mija, o czym świadczą najnowsze statystyki sprzedaży. Jednak dzięki nim, zegarki sportowe zyskały nowe funkcje i możliwości.

W tym dziale  Czy trampki nadają się tylko na w-f?

Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje zegarków dla biegaczy – amatorskie i zaawansowane.

Te pierwsze są często pewnego rodzaju kompromisem między smart zegarkiem, a zegarkiem sportowym. Każdy z nich posiada podstawową funkcję liczenia kroków i dystansu. Te tańsze na podstawie wbudowanego krokomierza. Jednak istnieją droższe wersje, które używają w tym celu także GPS. Coraz bardzie popularne stają się zegarki z wbudowanym pulsometrem na nadgarstek, dzięki czemu możemy zwolnić, gdy tempo podskoczy zbyt wysoko lub bezpiecznie przyśpieszyć. Tego typu zegarki potrafią łączyć się z telefonem poprzez bluetooth, dzięki czemu podczas biegania można przełączać muzykę nie wyciągając telefonu z kieszeni, sprawdzić kto dzwoni albo przeczytać wiadomość wyświetloną na zegarku.

Te droższe wersje mają więcej opcji biegania, ponieważ są przeznaczone dla zaawansowanych biegaczy. Jedną z takich dodatkowych możliwości jest wirtualny przeciwnik, który polega na tym, że jeżeli biegnie się drugi raz po tej samej trasie, zegarek traktuje nasz poprzedni czas jako był to przeciwnik i wskazuje, czy „przegrywamy” z ostatnim rekordem, czy jesteśmy lepsi. Dodatkowo dochodzą takie opcje jak interwały, automatyczne wykrywanie czynności, czy możliwość zmiany dyscypliny sportowej, np. na pływanie. Niektóre zegarki potrafią rozpoznać nawet styl pływania.

Niemal każdy z zegarków sportowych ma możliwość synchronizacji z dedykowaną aplikacją, lub zewnętrznym programem, jak Endomondo. Dzięki temu można śledzić swoje statystyki i postępy, a także – w przypadku urządzeń z wbudowanym GPS – zobaczyć trasę biegu.

 

Pasek HR

Wielu zapyta, po co dokupować pas mierżący puls, skoro zegarek ma wbudowany pulsometr?

Niestety, pulsometry w zegarkach nie są tak czułe i precyzyjne, jak opaska HR, dlatego osoby, które trenują bardziej intensywnie powinny w taki się zaopatrzyć, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

W tym dziale  Najlepszy zegarek dla sportowca

 

Czujniki na rower

Wielu producentów zegarków sportowych produkuj także akcesoria na rower. Po zainstalowaniu ich w rowerze otrzyma się takie dane jak prędkość jazy, tempo, rytm, odległość czy trasa. Jest to świetne uzupełnienie danych treningowych. W zależności od producenta, dane te mogą się zsynchronizować z danymi z zegarka, dzięki czemu na komputerze można uzyskać dokładny podgląd dziennej aktywności. Czujnik połączony z danymi z biegania wskaże najbardziej miarodajne wyniki z całego dnia na temat wysiłku, spalonych kalorii, pokonanego dystansu. Jest to idealne uzupełnienie dla osób  chcących zmierzyć bardzo szczegółowo swoja aktywność.

 

Aplikacje dedykowane

Na rynku do wyboru jest bardzo dużo aplikacji sportowych. Niektóre są w 100% płatne, a inne wymagają abonamentu, aby odblokować dodatkowe funkcje. Aplikacje zewnętrze działają podobnie jak zegarki sportowe korzystając z wbudowanego w telefonie GPS oraz akcelerometru, by liczyć kroki. Potrafią łączyć się z niektórymi zegarkami, aby zsynchronizować z nich dane, przez co nie trzeba brać ze sobą telefonu.

Alternatywą jest oprogramowanie dostarczone przez producentów zegarków, często lepsze od tych niezależnych.

Bez znaczenia na wybór, tego typu aplikacje mają jedno główne zadanie – zmotywować do aktywności. Można przyłączyć się do grup społecznościowych i konkurować z innymi lub ustawić miesięczny cel np. przebiegnięcia 80 kilometrów .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *