Czy energetyki są zdrowe?

puszka

Napoje energetyczne, które potocznie nazywa się energetykami, podbijają serca coraz młodszych osób. Kiedyś takiego typu napoje były spożywane głównie jako zastępstwo kawy, które miało postawić człowieka na nogi podczas całonocnej zabawy albo w sytuacji, gdy zmęczenie zamykało oczy, a przed nami było jeszcze sporo pracy do zrobienia. Dzisiaj na sklepowych półkach można znaleźć bardzo dużo rodzajów energetyków, które różnią się nie tylko firmą i zawartością kofeiny, ale również smakiem. Trzeba jednak pamiętam o tym, że napoje energetyczne nie powinny zastępować nam innych słodkich napojów gazowanych. Wynika to z tego, że nie jest to zbyt zdrowa używka, jednak co dokładnie wiąże się z częstym spożywaniem tego rodzaju napojów?

Dlaczego energetyki nie są zdrowe?

Spożywane rzadko, nie powinny wyrządzić nam wielkiej krzywdy. Energetyki mają jednak swoje właściwości oraz skład, który powinien nas zmartwić i odstraszyć od codziennego picia tego rodzaju substancji. Napoje energetyczne mają dodać nam energii i poprawić koncentrację, co pozwala skupić się na lepszym wykonywaniu swojej pracy, przezwyciężeniu zmęczenia i pozostania „na nogach” przez dłuższy czas. Trzeba jednak mieć tą świadomość, że za pobudzającym działaniem energetyków stoją psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, do których zalicza się kofeinę, wyciąg z guarany oraz taurynę. Przy tym niektórzy producenci dodają do swoich napojów energetycznych również efedrynę, która jest środkiem silnie stymulującym. Może ona prowadzić do takich objawów, jak drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, a nawet uzależnienie. Nie można zapominać również o cukrze, którego w 250 mililitrowym opakowaniu może być nawet do siedmiu łyżeczek. Warto zobrazować sobie taki sam przypadek na przykładzie tej samej pojemności oraz herbaty albo kawy. Nie wydawałaby nam się ona smaczna, a jednak energetyki takie są, co może być świetną pułapką dla młodzieży, szczególnie lubującej się w słodkich gazowanych napojach. Innym aspektem są syntetyczne witaminy, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. Do tego dochodzą barwniki oraz sztuczne aromaty, pokazujące, że energetyki https://e-spar.com.pl/kategoria/energetyki/548 to nic innego jak chemiczna mieszanka, której nie powinno się pić bez większej świadomości.

W tym dziale  Rowerem po mieście – moda czy konieczność?

Jakie są skutki picia energetyków?

 

Można śmiało określić, że napoje energetyczne niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, jednak z czym wiąże się częste ich spożywanie? Okazuje się, że nawet niewielka ilość może niekorzystnie wpłynąć na człowieka. Do objawów zalicza się problemy z koncentracją, układem pokarmowym oraz snem. Do tego mogą dojść drgawki, stany lękowe oraz depresja, a wszystkie te skutki rozbudzenia ośrodka nerwowego występują z powodu nadmiaru kofeiny w organizmie. Nie można zapomnieć o fatalnym wpływie energetyków na układ sercowo-naczyniowy. Energetyki podnoszą ciśnienie tętnicze krwi oraz występuje nadprodukcja hormonu stresu. Serce i układ krążeniowy jest wtedy w niebezpieczeństwie, co może prowadzić do bardzo wielu chorób i schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *