Wyciskarka czy sokowirówka co wybrać?

Wyciskarka do soków

Picie soków jest coraz bardziej popularne. Powoli odchodzimy od tych kupowanych i pakowanych w kartonach, pełnych chemii i konserwantów, decydując się na swoją własną, domową produkcję. Jednak aby tego dokonać, koniczne jest zaopatrzenie się w odpowiedniej klasy sprzęt. Mamy do wyboru sokowirówkę lub wyciskarkę. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są różnice między nimi i która lepiej odpowie Twoim potrzebom.

Jak działa sokowirówka?

Sokowirówka jest urządzeniem znanym od lat. System jej działania opera się na tym, iż szybko obracające się ostrza rozrabiają na gładką masę warzywa i owoce. Siła obrotów takiej sokowirówki waha się między 6000, a 12000 obrotów na minutę. Następnie działa siła odśrodkowa, której zadaniem jest przeciśnięcie przez sitko sok, który następnie wypływa na zewnątrz urządzenia. Wyciskany sok jest gładki i pozbawiony jakichkolwiek cząstek czy drobinek.

Jak działa wyciskarka?

Wyciskarka natomiast jest urządzeniem, które weszło na rynek dopiero jakiś czas temu i stanowi niejako lepszą wersję sokowirówki. Wyciskarka, jak sama nazwa wskazuje, w większym stopniu wyciska sok z owoców czy warzyw. Jej praca opiera się na zamontowanym w środku ślimaku lub dwóch ślimakach. Ich powolne obroty sprawiają, że wrzucone składniki powoli przeciskają się, dając tym samym sok. Tutaj szybkość obrotów jest znacznie niższa, aniżeli w przypadku sokowirówki – 70 do 120 obrotów na minutę.

W tym dziale  Czy energetyki są zdrowe?

Ponadto wyciskarki do soku mają dodatkowe opcje, których nie mona spotkać w sokowirówkach. Niektóre modele wyposażone są w opcje wyciskania ziół, trawy, a nawet liści. Dzięki temu wachlarz otrzymanych soków znacznie się poszerza. Jeszcze inną opcją jest możliwość robienia sorbetów i musów.soki owocowe

Jakie są różnice między sokowirówką, a wyciskarką?

Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami są materiały z jakich zazwyczaj są wykonane. Sokowirówki posiadają ostrza, które wykonane są z metalu, natomiast ślimaki w wyciskarkach zrobione są z plastiku. Różnica ta jest znacząca w odniesieniu do wartości odżywczych, mianowicie wyciskany sok w kontakcie z metalem traci swoje cenne właściwości np. wytraca się witamina C. Plastik natomiast nie powoduje żadnych negatywnych skutków.

Drugą istotną różnicą jest szybkość obrotów. Sokowirówka obraca się z bardzo dużą prędkością, która powoduje wysokie temperatury – powyżej 40 stopni C. W przypadku wyciskarek obroty są niskie i taka temperatura nie ma miejsca. I tutaj znowu sok traci na swoich właściwościach, powiem wysoka temperatura prowadzi do wytrącenia się niektórych enzymów oraz witamin.

W kontekście szybkości pracy sokowirówka nie ma sobie równych. Szybkie obroty sprawiają, że uzyskanie soku zajmuje dosłownie kilka chwil. Wyciskarka produkuje sok powoli, dlatego dla osób, które cenią sobie szybkie rozwiązania, sokowirówka jest lepszym wyborem. Warto jednak pamiętać o tym, że szybsza praca, to większy hałas. Wyciskarki pracują wolniej i ciszej.

W tym dziale  Najlepszy zegarek dla sportowca

Również osoby, które wolą soki niezawierające jakichkolwiek drobinek, sokowirówka będzie lepszym rozwiązaniem, bowiem sok z niej pochodzący jest pozbawiony jakichkolwiek pozostałości. Wyciskarka daje klarowne soki, jednak zdarzyć się mogą nieco gęstsze.

Jak widać, sokowirówka ma swoje zalety, jednak w kontekście zdrowia, wyciskarka nie ma sobie równych. Niestety za te większą przyjemność i wygodę musimy niestety słono zapłacić. Wyciskarki kosztują od 1000 zł, natomiast sokowirówki można kupić już od kilkuset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *