Skąd się bierze łupież i jak z nim walczyć?

problem z lupiezem

Nieestetyczny biały pyłek spadający z głowy bywa ogromnym problemem, z którym nie radzi sobie wiele osób. Żeby jednak skutecznie zwalczyć objawy łupieżu, należy najpierw poznać przyczyny jego występowania. Co powoduje łuszczenie się skóry głowy?

Jak powstaje łupież?

Łupież to schorzenie, które objawia się nadmiernym rogowaceniem skóry głowy. W rezultacie na naszych włosach pojawia się nieestetyczny srebrny pyłek, który nie dodaje nam uroku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Po pierwsze – niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, produktów do stylizacji, a nawet zbyt częste mycie głowy. Na co dzień używamy szamponów naszpikowanych szkodliwymi i drażniącymi skórę substancjami, które przyczyniają się do powstawania podrażnień, świądu, a w rezultacie powodują również rogowacenie skóry. Silnie działające detergenty (SLS, SLES) mogą powodować wysuszanie warstwy rogowej naskórka, przez co skalp zaczyna swędzieć i łuszczy się. Łupież powodują także grzyby drożdżopodobne, których namnażanie się skutkuje szybkim przetłuszczaniem skóry głowy oraz rozrastaniem jej wierzchniej warstwy. W efekcie nasze włosy szybko stają się nieświeże i pojawia się na nich biały pyłek. To oczywiście nie wszystkie przyczyny powstawania łupieżu. Dużą rolę odgrywają również androgeny, czyli męskie hormony, których nadmierne wydzielanie może przyczynić się do zwiększenia produkcji sebum na skórze głowy i nie tylko.

W tym dziale  Jak szybko pozbyć się przeziębienia?

Skuteczne sposoby na walkę z łupieżem

Masz już dość białego pyłku, który jest widoczny nie tylko na włosach, ale osiada także na Twoich ubraniach, powodując, że czujesz się mało komfortowo? Żeby skutecznie zwalczyć problem, należy najpierw zdiagnozować, jaka jest jego przyczyna. Na początku odstaw szampony zawierające silnie działające detergenty – istnieje bowiem duża szansa, że to one powodują podrażnienie skóry głowy i łupież. Warto także zadbać o ograniczenie ilości stosowanych kosmetyków – lakierów, pianek lub odżywek bez spłukiwania, których składniki mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych białych łusek. Twoja głowa szybko się przetłuszcza? Zadbaj o odpowiedni szampon przeciwpłupieżowy, który zwalczy grzyby będące przyczyną problemu. Najlepsze są produkty o działaniu keratolitycznym, a także redukującym namnażanie się drobnoustrojów. W początkowym etapie należy używać je podczas każdego mycia włosów, a później można stosować raz w tygodniu. A co zrobić, kiedy żaden z tych sposobów nie pomaga, a łupież nadal się pojawia? Warto wykonać badania hormonalne, które potwierdzą lub wykluczą problemy z nadmiernym wydzielaniem androgenów. Czasem konieczne okazuje się bowiem leczenie hormonalnymi preparatami przeciwłojotokowymi.

Jak nie dopuścić do powrotu łupieżu?

Łupież często wykazuje tendencję do nawracania, dlatego warto pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim należy ustalić optymalną częstotliwość mycia włosów, pamiętając, że zbyt częste może doprowadzić do wysuszenia skóry głowy, podrażnień i świądu, a zbyt rzadkie – rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, będących przyczyną łupieżu. Wszelkie zaburzenia PH skalpu mogą doprowadzić do nawrotu problemu, dlatego ważne jest stosowanie delikatnych kosmetyków, najlepiej bez drażniących detergentów i zapychających silikonów.

W tym dziale  Dieta koktajlowa, czyli jak schudnąć, pijąc warzywne koktajle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *